WOOD ONE STT0780I-D2I-W Finished Shelf Board [2 Pieces] White Color (Plain) Plywood 4 Sided Edge Tape Finish [Length 30.7 x Depth 11.8 x Thickness 0.8 inch (780 x 300 x 20 mm) Thread Surface
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
00
quantity
Product details
Category
(Shelf that can be finished) Shelving storage combined with a full-length shelf board and a set of posts that take on the back. Can be combined with a box to suit your needs. Features: 1. Pre-cut to drastically reduce your work time. 2. All edges are pasted for a clean finish. 3. Available in a variety of colors. Have you ever had trouble in the field? ] It takes time to paste the wood mouth. The bond is not protruding and the finish may vary by craftsmen. The corners may peel off or peel off when you apply the wooden mouth. If you want to finish the shelf, Since the wood mouth and wood edges are attached at the factory, it can reduce work time. The edges of the wood and wood are finished uniformly at the factory. Since it has a strong factory finish, there is no need to worry about corners turning or peeling off. Such problems The finishing shelf is the solution. We want to finish the wood opening to increase the satisfaction of the owner. We want to reduce waste for the environment. You will be responsible for the cost of refinishing and unsightly time. Fine work is a blind. We want to shorten the construction period. We want to eliminate the recognition of "shelves are service" It is difficult to secure a carpenter. We want to reduce noise complaints from the neighbors. Available in a variety of sizes: Depth 5.7 inches (145 mm), decorative items such as books, small items, plants, etc. Depth 9.8 inches (250 mm), Perfect size for storing baskets and towels. Depth 11.8 inches (300 mm); Great size for picture books, magazines, small items, shoes, etc. Depth: 13.8 inches (350 mm), including bath towels, toiletries, etc. Depth 15.7 inches (400 mm), can also be used to store pots and pans. Depth 17.7 inches (450 mm) - Spacious for storing large boxes, folded clothes, etc. 23.6 inches (600 mm) deep vertical applications for shelves and panels Heavy duty hardware designed for long-term use. Heavy Duty Brackets General Purpose Brackets usually last 3-4 years with a replacement lifespan, but Woodone hardware is developed for residential use intended for long-term use and can be used with peace of mind. Powder baked coating Metal is "powder baked coating" for durability and rust resistance. Fall prevention hardware for safety Steel bracket includes anti-drop hardware for a secure hold in your hand. You can use it for a long time.
  • [Length 780 x Depth 300 x Thickness 20 mm Thread Surface]
  • Uses: Depth 11.8 inches (300 mm); Great size for picture books, magazines, small items, shoes, etc. Perfect for A4 File Box (Portrait Orientation)
Color Width: 780mm
Brand Name ウッドワン
Style Name Depth: 11.8 inches (300 mm) / Shelf Thickness: 0.8 inches (20 mm) [Pack of 2]