Remington Industries 2.0RD6061T6511-48 2" Diameter, 6061 Aluminum Round Rod, 48 Inch Length, T6511, Extruded, 2.0" Diameter
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
13
quantity
Product details
Category
6061 aluminum is a lightweight, general-purpose aluminum alloy that can easily be machined or welded. It has a high resistance to corrosion, and an excellent weight-to-strength ratio. The T6511 temperature also means it has been heat treated for additional strength (yield strength: 35, 000 psi). this 6061 aluminum meets ASTM B221 specifications.
  • Length: 48 inch
  • Diameter: 2 inch