H&R B60556659 DRA-System Wheel Spacer Set 60mm per axle Pattern 5x112-Hub 66,5mm-Bolt Size M14x1,5-Mercedes, Black Anodized
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
01
quantity
Product details
Category
H&R DRA-System Wheel spacer set 60mm per axle - Bolt pattern 5x112 - Hub 66,5mm - Bolt size M14x1,5 - Mercedes - Black H&R TRAK+ Wheels Spacers improve the look as well as the handling of your car with wheel spacers. TRAK+TM wheel spacers are compatible with both the stock and aftermarket wheels. Product benefits: High strength, lightweight aluminum/magnesium alloy Precision CNC machined Hard anodized for greater surface hardness and corrosion resistance Fit either stock or aftermarket wheels Compatible with OEM and aftermarket suspension systems Available for a wide range of automobiles Delivered with approval The ABE sets include mounting material and wheel locks Produced in Germany The wheel spacer should be fitted to the axial hub using the fastening bolts provided. The wheels should then be fitted using the existing wheel bolts provided with the wheels. The length of the existing screw sticking out of the rim, must necessarily be smaller than the width of the wheel spacer All fixing-accessories are included
  • H&R Spacer Set Black - Mercedes-Benz CL-Class - Type: W216 RA
  • Lowest offset FA/RA: 13 mm