150W Laptop Adapter 19.5V 7.7A A17-150P1A AC Adapter for Asus Laptop Charger 5.5x2.5mm(not 4.5x3.0mm)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
09
quantity
Product details
Category
  • 【POWER SPECS】AC input:100 - 240V / 50-60Hz DC output:19.5V / 7.7A, Power:150W, DC Plug Size : 5.5 mmx2.5mm(NOT 4.5mm×3.0mm,Please confirm before you buy).
  • 【COMPATIBLE M/N】 A17-150P1A.(This model A17-150P1A has two ports of different sizes, this is a 5.5*2.5mm port, not 4.5*3.0mm.).Please confirm the size of the DC interface.
  • 【COMPATIBLE MODELS】Asus ROG G73GX GL503G G72GX G53J G75VX G75VW G73JW FX80G FX50GE N71Y N73SV.
  • 【Package includes】1 x 19.5v 7.7a 150w power adapter/charger, 1 x US plug power cord.
Brand GZYDR
Color black
Wattage 150 watts
Amperage 7.7 Amps
Portable No
Power Plug Type A - 2 pin (North American)
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 0.61 Kilograms
Manufacturer GZYDR
Model Number A17-150P1A
Power Source Corded Electric
BuiltIn Media Power adapter/charger, US plug power cord
Input Voltage 240 Volts
Mounting Type Wall Mount
Connector Type Proprietary
Current Rating 7.7 Amps
Item Type Name Laptop charger,AC adapter, Power adapter,Laptop adapter
Output Current 7.7 Amps
Output Voltage 19.5 Volts
Frequency Range 60 hertz
Number of Items 1
Specification Met CE
Compatible Devices For Asus Laptops
Enclosure Material Plastic
Additional Features Short
Warranty Description 1 year
Compatible Phone Models Laptop
Connectivity Technology Interface,Lightning
Main Power Connector Type 2 Pin